
Имате идея, но нямате средства за да я реализирате?
В тези моменти обикновено повечето бизнес предприемачи търсят различни начини, за да финансират стартиращия си бизнес.
Той може да е вдъхновен иновативен проект, технологичен инженеринг, който решава конкретен проблем или просто сезонен бизнес с голям потенциал.
Със сигурност мисълта за намиране на финансови средства е стряскаща за по-голямата част предприемачи, а не би трябвало да е така.
Повечето стартиращи бизнеси в своето ранно развитие се справят с пазарните предизвикателства благодарение на това, че предлагат иновативни продукти или услуги, носещи както висок риск, така и потенциал за бърз растеж. В България стартъп екосистемата процъфтява с инициативи, акселератори и интереси на рисков капитал.
Въпреки че тенденцията в световен мащаб е 90% процента от стартъпите да са обречени на неуспех, истории като тези на Tesla и Google вдъхновяват младите предприемачи. Урокът от грешките, постоянството и иновациите са ключови за основателите на стартиращи компании, които се стремят да оставят следа.
При нас във „Финансова къща ЛОГОС ТМ”АД често се сблъскваме с различни въпроси, важни за повечето предприемачи, които стартират своя бизнес, но по една или друга причина нямат достъп до банково финансиране или финансиране от „модерен вид“ като краудфъндинг, конвертируем дълг, ангел инвеститори и тн.
За да можем да отговорим на онези въпроси, които най-често дискутираме с клиентите на „Финансова къща ЛОГОС ТМ” АД, потърсихме експертизата на Изпълнителния директор Андрей Георгиев.
Г-н Георгиев само през 2023 година благодарение на финансиране от „Финансова къща ЛОГОС ТМ” АД, повече от 20 бизнеса стартираха успешно, а над 50 продължават своята дейност.
От вашия близо 25 годишен опит във финансовия сектор как можем да сравним традиционните методи на финансиране с различните алтернативи, когато става въпрос за финансиране на стартиращи фирми?
АГ: Може да звучи като клише, но в основата на всеки успешен проект е добрата бизнес идея и подходящите пазарни условия, както и други фактори за осъществяването й. И, разбира се, тук, като основен инструмент за реализацията на стартиращия бизнес проект идва подходящото, навременно и достатъчно финансиране. Най-общо под понятието традиционно финансиране бих поставил целия кредитен и паричен ресурс, който идва от банковата система към бизнеса, а под алтернативно финансиране всички останали средства от небанкови компании, през фондове за дялов капитал до публично набран капитал през борса, вкл. и редица хибридни варианти. Нашият опит показва, че един нов, сега започващ бизнес трудно би намерил банково финансиране. Необходими са други алтернативи.
Според вас какви са предимствата и недостатъците на традиционните заеми за стартиращи фирми в сравнение с алтернативните възможности за финансиране?
АГ: В повечето случаи банковото финансиране е най-евтиният вариант и разбира се, това е основното му предимство. Недостатък е, че докато бизнесът стане достатъчно голям и устойчив да отговори на изискванията на банките, е нужно време и много работа. Освен предприемача, някой партньор трябва да поеме този риск и най-често това не са традиционните банки. Нека да не се разбира, че алтернативните финансови институции са склонни да са „организации в обществена полза“. Това не е така. Факт е обаче, че голяма част от финансовите посредници извън банките са далеч по-гъвкави и открити към един нов, сега стартиращ бизнес. Всичко е въпрос на риска, който сме готови да поемем и доверието, което ни вдъхва предприемача.
По отношение на риска – как една финансова институция оценява риска, свързан с предоставянето на заеми на стартиращи фирми?
АГ: Въпросът за риска е основополагащ и „извечен“ в света на финансите. Това е така, защото рискът за даден бизнес проект зависи от много и различни фактори. Някои от тях на пръв поглед са ясни, а други изцяло непредвидими. Няма професионалист, който да може да оцени и вземе предвид всички плюсове, минуси и предизвикателства при определен бизнес проект, особено при новостартиращ такъв. От друга страна, има определен набор от критерии, които могат и следва да бъдат анализирани, прегледани и определени, за да се даде обща рамка на бизнес инициативата. Ето защо, излизат и значителните разлики в бизнес модела на алтернативните форми на бизнес финансиране.
Има ли специфични критерии или фактори, които финансовите институции вземат предвид, когато оценяват риска от финансиране на стартиращ бизнес?
АГ: Разбира се, че има редица базови критерии, които всички професионалисти търсят да прегледат и анализират. Считам обаче, че за предприемача е по-съществено от всичко останало да е убеден в своята бизнес идея и да е готов да я реализира сам или най-добре заедно с правилните партньори.
По отношение на различните източници на финансиране можете ли да разкажете по-подробно, как стартиращите фирми могат да се ориентират извън традиционните банкови заеми?
АГ: На първо място бих посочил получаването на финансиране от небанкови финансови институции. Това са лицензирани компании за кредит и лизинг, които са по-малки от банките, но и много по-гъвкави и бързи по отношение на реакция, одобрение и отпускане на финансови средства. В България съществуват достатъчно кредитни компании с много добра история, значителен професионален опит и положителни бизнес практики в това отношение.
На второ място са фондовете за дялов капитал. Те биват няколко основни вида в зависимост от типа развитие на бизнеса и проектите, в които инвестират. Фондовете стават ваши съдружници и придобиват дял от проекта срещу определени условия към вашия бизнес, oсновно в насока как той да се развива. Твърдя, че последните 5 години индустрията на венчър фондовете в България натрупа значително ноу-хау и работи също много активно.
Редица пъти финансирането е хибрид между заемни средства и средства в капитала на компанията.
Колко важно е за стартиращите компании да диверсифицират своите източници на финансиране и какви са потенциалните ползи?
АГ: Диверсификацията е важна, но тя ще дойде в последващ момент. За стартираща компания първото най-важно е да намерят финансиране и партньор. Когато си „малък“ и сега започваш нямаш възможност за диверсификация, но в същото време си длъжен в името на бъдещия ти проект да подбереш най-добрия възможен финансов партньор.
Когато говорим за обезпечение и сигурност каква роля играят обезпеченията при осигуряването на заеми за стартиращи фирми и има ли алтернативни методи?
АГ: Много важна. Ако предприемачът има обезпечения ще му бъде много по-лесно при добра идея да получи средства. В България сме облагодетелствани от това, че по голямата част от населението има лична/семейна недвижима собственост. Въпросът е как да „я накара“ да работи за неговия бизнес. В допълнение, през последните години цените на недвижимата собственост растат и това дава допълнителни капиталови възможности за всеки собственик, който има нужда от финанси.
Ако няма обезпечения или те не са достатъчни, както често пъти се случва, ще е необходимо развитието да е може би по-бавно и с повече доказателства за правилното развитие. Първото и най-важно е да се докаже, че бизнес идеята и потенциалът на бизнеса и неговият лидер „струват“.
В случай на необезпечено финансиране, как една финансова институция оценява кредитоспособността на стартиращ бизнес?
АГ: Критериите са различни и зависят от бизнеса, който се стартира. Последното десетилетие са годините на новите софтуерни бизнес решения и разнобразни иновативни технологии, т.н. „disruptive” бизнеси – такива, които променят цялата бизнес среда и начина, по който се прави бизнес. В този случай добрите примери „заразяват“ и инвеститорите, и финансиращите компании и съответно последните са склонни да поемат по висок риск.
В същото време не всички могат да пишат кодове, да иновират и да бъдат бизнес лидери, като Стив Джобс или Илон Мъск. Бизнес инициативите и възможностите съществуват във всички области, включително и в „най-консервативните“ в своето развитие такива.
Има ли правителствени програми или стимули, които стартиращите компании могат да използват за допълнително финансиране и как могат да получат достъп до тях?
АГ: Не съм запознат в дълбочина с правителствените програми. Знам, че има редица държавни гаранции и участия във фондове за рисков капитал чрез тях.
Изключително активна в тази насока за финансиране на малък и среден бизнес е и държавната насърчителна банка ББР ЕАД, с която „Финансова къща ЛОГОС ТМ“ АД си партнира много успешно.
В същото време съм скептично настроен за каквито и да било държавни фокусирани стимули у нас. Първо, досега не съм видял стратегическо планиране и развитие в никой отрасъл на база държавна помощ или подкрепа и второ, защото дори да има някакви стимули най-често те не работят пазарно и в правилния времеви момент.
От ваша гледна точка, колко ефективни са тези програми в подкрепа на растежа на стартиращи компании или когато говорим за сезонен бизнес?
АГ: Нямам поглед и детайлна информация. Това, което виждам от публични източници за информация е, че нашата държава не е добър партньор за малкия и стартиращ бизнес, и оттук не бих разчитал и не бих посъветвал наш клиент да разчита на програми. Това би могло да е само спомагателно ниво.
Има ли специфични тенденции, с които стартиращите компании трябва да са наясно, когато търсят финансиране?
АГ: Да, има! Бихме могли да очертаем следните основни условия за стартиращ бизнес – да може да докаже, че работи и да започне да носи добавена стойност в рамките на 3 до 5 години. Средствата се отпускат на етапи и планово при постигане на определни цели. Прозрачността на бизнеса и модела на работа са от първостепенно значение.
Как „Финансова къща ЛОГОС ТМ” АД адаптира подхода си към финансирането на базата на индустрията, в която работи даден стартъп?
АГ: Ние се опитваме да следваме модерните и актуални трендове на пазара. Това е естествено развитие. Всичко, свързано с нови технологии, възможности за бърза мащабируемост и изход на чужди пазари, е стремеж за всеки инвеститор и за всеки кредитор. В същото време нашият екип следи внимателно развитието на всички традиционни бизнес отрасли в страната – земеделие, туризъм, машиностроене, строителство, ресторантьорство и други. Опитваме се да вникнем в техните специфични особености, маржове на работа и пазари, с оглед да не върнем никой клиент от отрасъл, в който има „хляб“ и добавена стойност.
Как пазарните условия и икономическите фактори влияят върху наличието на финансиране за стартиращи фирми?
АГ: Всички финансови институции – банки, компании, фондове, други финансови посредници сме функция на бизнес условията и икономическото развитие на държавата. В първия момент, когато има икономическо забавяне и стагнация или криза (не пожелавам това, но такива събития са част от естественото икономическото развитие), ние сме едни от първите, които виждаме задаващите се проблеми и сме изложени на възможните загуби.
Неслучайно при всички световни икономически кризи, на които сме свидетели последните 30 години, винаги и на първо място се реагира със „спасителни планове“ към банково-финансовата индустрия. За добро или лошо тя е огледало на икономиката и нейна кръвоносна система и ако трябва да перефразирам класическите трудове, парите са се превърнали в самозахранващ се и незаменим посредник на социалните отношения.
Според вашия опит, как стартиращите фирми могат да се справят с икономическата несигурност, за да осигурят финансирането, от което се нуждаят?
АГ: Икономическа несигурност е относително понятие и зависи с какво сравняваш, каква е отправната ти точка. Днес в страната има икономическа несигурност в много и различни бизнеси – например строителството. През последните години то се радва на изключителен бум, високо търсене и т.н. С увеличение на основните лихви в САЩ и Европа има голяма вероятност същото да последва и у нас. Това би могло да доведе до известно охлаждане на кредитния пазар и оттук на покупките на недвижими имоти и строителния бизнес. Ако обаче сравним икономическата несигурност в този сектор през 90-те години, през 2007-2008 г. и днес, не съм много сигурен, че сега ситуацията е по-сложна от тази при предишните години на кризи. Според мен към момента в страната няма икономическа криза, т.е. относно стопанската несигурност може би говорим по-скоро за базовите неизвестни пред всеки един предприемачески процес – от търсене/предлагане на конкретния продукт, през неговото производство, логистика и снабдяване, материали, работна ръка и т.н.
Можете ли да споделите истории за успех на стартиращи фирми, които ефективно са използвали финансиране от „Финансова къща ЛОГОС ТМ” АД, и какви уроци могат да научат другите от тези примери?
АГ: За наша радост имаме достатъчно много примери на успешни бизнес проекти. В това число фирми, които развиват печелившо производство и отглеждане на лавандула, производство на шоколад, такива, които развиват традиционна търговия и такива, които разработват електронни платформи за търговия. Разбира се, трябва да посочим и основен сектор в страната като строителството и прилежащите към него допълнителни бизнеси; актуалните през последните години възобновяеми енергийни източници, както и производство на морски продукти и производни деликатеси и т.н.
Успехът е заразителен и често пъти казваме на клиента, че неговият успех е единственият вариант ние да спечелим също.
Обратно, има ли предупредителни истории или често срещани грешки, които стартиращите компании трябва да избягват, когато търсят допълнително финансиране?
АГ: Да, има такива. Прекалено големи и/или нереалистични очаквания са основните предизвикателства и причини за неуспеха.
Какви са нововъзникващите тенденции във финансирането на стартиращи компании, които смятате за особено заслужаващи внимание?
АГ: Това, което ние се опитваме да предложим, е цялостен поглед върху развитието на даден бизнес проект и необходимите средства на различни етапи. Опитваме се с поддържаните от нас мрежи от партньори да можем да предоставим финансиране както от нас, така и от банки партньори, да предоставим включително правна, данъчна и административна помощ на бизнеса при неговия старт и по време на движението му напред. Доказано е, че при различни етапи на развитие са необходими и различни решения и съдействие. Мисля, че ние може да помогнем точно в това.
Г-н Георгиев, благодарим Ви за изчерпателните отговори. Със сигурност няма как да разгърнем темата в една статия, но ще можем да отговорим на най-честите въпроси, с които се сблъскваме в нашето ежедневие при комуникацията с нашите клиенти, и които вълнуват предприемачите, стартиращи бизнес, изправени пред нелеката задача да осигурят правилното финансиране на своята бизнес идея.
Динамиката в различните индустрии е голяма и ние от „Финансова къща ЛОГОС ТМ“ АД вярваме в това, че всеки има нужда от пари по мярка и пари на време, за да може да разгърне своя потенциал и да постигне целите си.
„Финансова къща ЛОГОС ТМ“ АД – твоят професионален финансов партньор!
Свържете се с нас сега на телефон 070070020 или на имейл credit@fbclogos.com